…o nás:

…motivace:

Transformace technologie stavební výroby do vysoce technologické oblasti dle iniciativy Průmysl 4.0. Přes nasazení moderních systémů a technologií, jako využití průmyslových robotů a 3D tisku, zefektivnění stavebních procesů, usnadnění lidské těžké práce, snížení bezpečnostních rizik a eliminace negativních dopadů na životní prostředí.

…cíle:

Náš hlavní cíl je vývoj Autonomního robotického stavebního systému, který by měl nahradit na stavbě lidskou pracovní sílu a zajistit robotickou výrobu stavebního objektu. Okruhy stavebních prací začínají od výroby nosných a nenosných stěn až po dokončovací práce jako omítaní, nanášení maleb a ozdob.

…spolupráce:

Jsme otevřeni každé seriózní spolupráci jak v oblastí vědecko-výzkumné činnosti tak i v oblastí komerční sféry. Máme zkušenosti a dokážeme pomoct i Vám v oblasti Robotického opracovaní stavebních materiálů, 3D modelovaní stavebních výrobků, Počítačové podpory obrábění, Automatizaci výroby stavebních dílů, Výroby bednění pro sofistikované tvary betonových konstrukcí, stavebního 3D tisku. Nebráníme se i nápadům s jiným zaměřením, které nás posunou ke splnění naší mise a cílů.

…historie:

Historie laboratoře začíná až v roce 2010, kdy na Katedře technologie staveb, Fakulta stavební, ČVUT v Praze se zrodil nápad vytvořit stavebního robota pro těžké a náročné práce. První stavební robot byl sestaven ze stavebnice LEGO MindStorm a dokázal z kostek LEGO vyzdít malý kousek zdi na vazbu.

   

V roce 2015 jsme pokročili do další fáze vývoje robotických systémů a byl vyprojektován, sestaven a naprogramován malířský robot, který na základě optimalizačních algoritmů dokázal vymalovat část stěny ve zmenšeném měřítku.

   

V dalším roce 2016 došlo k výraznému posunu naše vize budoucností stavebních robotů a byla navázana spolupráce s předním výrobcem průmyslových robotů KUKA. Ve stejném roce dva členy týmu absolvovali základní školení programování průmyslových robotů KUKA v prostředí KRC4.

   

Ve stejném roce 2016 jsme pořídili z několika různých zdrojů financování našeho miláčka KUKA Agilus KR10 R1100 sixx. Laboratoř se umísťuje v prostorách Fakulty stavební, ČVUT v Praze v místnosti B584.

   

V letech 2017 a 2018 byly realizované dílčí projekty automatizace stavebních procesů: malířský robot, zdící robot. Pro zábavu na Dni otevřených dveří na Fakultě stavební nechyběl i náš Robot-barman. Část týmu v roce 2017 a 2018 absolvovala další odborná školení od společností KUKA a Beckhoff.

     

V roce 2019 laboratoř byla přemístěna do nově rekonstruované místnosti B482, byl vypracován nový strategický plán vývoje včetně cílů, motivace, návrhu loga a www stránek. Společně s firmou DEK byl zahájen nový projekt "Autonomní robotický stavební systém", který by měl do sebe zahrnovat už dříve vyvinutá řešení. Snažíme se uplatňovat robota i v dalších mini projektech při výrobě architektonických složitých prvků: zakřivené betonové stěny, podstavec pro lampu z betonu, malířské obrazy.

   
   ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technologie staveb
B482 - Laboratoř pro robotizaci stavebních procesů
Kontakt: vyacheslav.usmanov@fsv.cvut.cz

Copyright © Praha 2021